InfoNu.nl > Wetenschap > Weer > Toerisme Israël: het klimaat in Israël

Toerisme Israël: het klimaat in Israël

Toerisme Israël: het klimaat in Israël Israël kent een Middellandse Zeeklimaat en in de Negev een woestijnklimaat. Hoewel de temperatuur in de zomer hoog is, is dit niet uitzonderlijk hoog. Meestal rond de 30 graden Celsius. Uitzondering zijn de Negev en de Jordaan Vallei met 35 graden Celsius en helemaal zuidelijk in Eilat tussen de 40 en 45 graden Celsius. Een winter kent men niet in Israël. De temperatuur is er niet zo laag en er is geen vorst. In de winterperiode regent het zo nu en dan.

Regenseizoen en het droge seizoen

Het regenseizoen valt tussen oktober en april. Het droge seizoen loopt van mei tot en met september. Heel af en toe wil het nog wel eens licht regenen in de zomermaanden. In de maanden april-mei en september-oktober is het weer het minst voorspelbaar. Dit worden de overgangsseizoenen genoemd. In deze maanden kunnen stortbuien vallen maar het kan er ook kurkdroog zijn. Zo heeft het wel eens in Jeruzalem in april gesneeuwd en was de temperatuur zes dagen later al weer 30 graden Celsius door een Chamsien (droge woestijnwind). Toch zijn deze overgangsmaanden de prettigste tijden om Israël te bezoeken. In april ziet Israël er groenachtig uit dankzij de winterregens die zijn gevallen. In september en oktober domineren de rood- en bruinachtige tinten.

Gemiddelde regenval

Zoals gezegd kent Israël twee klimaatsoorten: het Middellandse Zeeklimaat en het woestijnklimaat. Deze zorgen voor grote neerslag verschillen in het land. Een aantal cijfers:

PlaatsGemiddelde neerslag in mm per jaar
Beer Sheva200 mm
Mitzpe Ramon150 mm
Eilat50 mm
Tel Aviv500 mm
Haifa700 mm
Safed (Galilea)900 mm

Het Middellandse Zeeklimaat kenmerkt zich door vochtige lucht die vanaf de Atlantische Oceaan oostwaarts wordt aangevoerd. In deze zone kunnen actieve cyclonen of depressies voorkomen.

Het woestijnklimaat is een uitbreiding van de Sahara. Meestal is dit een hogedrukgebied waar nauwelijks depressies doordringen en waar geen vochtige lucht komt. In de winter dringen cyclonen door tot de noordelijke Negev en soms wat verder zuidwaarts. Deze cyclonen concentreren zich in Galilea. In de zomer bevindt de zuidelijke scheidslijn van de cyclonen zich in Noord-Israël. De oogst in de winter is afhankelijk van de regen. Het probleemgebied ligt tussen Rechovot en Beersheva waar niet altijd regen valt.

Droog gebied lage vochtigheidsgraad

Het droge gebied van Israël is vooral de Negev. Het noordwesten van de Negev is afhankelijk van water elders uit het land (de rivieren Yarkon en de Jordaan). Hoewel het in droge gebieden zomers warm is, is de vochtigheidsgraad laag en zweet u er niet snel. Dit geldt voor de Negev maar ook voor bergachtig c.q. heuvelachtig gebied in Galilea (Safed) en Jeruzalem. Ook in de kuststrook kan het droog zijn, maar toch ligt het vochtigheidsgraad meestal hoger en zweet u sneller.

Winter

De winter kenmerkt zich vooral door regenval en minder door lage temperaturen. Bijna elke winter kan er op de heuvels van Galilea en Judea gesleed worden en op de Golan (Hermon-gebergte) kan er zelfs geskied worden. In Eilat is het het hele jaar door zomer.

Chamsien harde woestijnwind (vooral mei-juni en september-oktober onaangenaam)

Een Chamsien is een harde woestijnwind die ontstaat in tijden van grote droogte en hoge temperaturen. Vooral in mei-juni en september-oktober is deze wind onaangenaam. De wind waait meestal drie dagen en zit vol woestijnzand dat de luchtwegen aantast. Het is zaak dat u in de schaduw blijft en veel vocht tot u neemt. In de kustvlakte is de Chamsien minder erg dan op de heuvels.

Wanneer kunt u het beste naar Israël reizen?

Afhankelijk van uw reispannen kunt u bepalen wat de beste tijd is om naar Israël te gaan voor vakantie. Bent u van plan veel rond te trekken en dingen te bezichtigen dan zijn de lente en de herfst de beste perioden. Houdt u vooral van zonnebaden dan lijkt de zomer aantrekkelijk (maar de zon is dan wel fel en is slecht voor uw huid dus zeker niet te lang zonnebaden). In de winter is zelfs Eilat nog aantrekkelijk om te zonnen. Overigens kunt u ook in het voor- en najaar nog lekker bruin worden.

Tabel: Temperaturen in Israël - weergegeven in graden Celsius

MaandJeruzalemTel Aviv (Centraal Israël)HaifaTiberiasEilatDode Zee
Januari 6-119-188-179-1810-2111-20
Februari 7-149-199-189-2011-2313-22
Maart 8-1610-208-2111-2213-2616-25
April 12-2112-2213-2613-2717-3120-29
Mei 15-2517-2515-2517-3221-3524-34
Juni 17-2719-2818-2820-3524-3727-37
Juli 19-2921-3020-3023-3725-4028-38
Augustus 19-2922-3021-3024-3726-4029-38
September 18-2820-3120-3022-3524-3627-36
Oktober 16-2615-2816-2719-3220-3324-32
November 12-1912-2513-2315-2616-2818-26
December 8-149-199-1811-2011-2313-21

Lees verder

© 2011 - 2019 Etsel, het auteursrecht (tenzij anders vermeld) van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van de infoteur is vermenigvuldiging verboden.
Gerelateerde artikelen
Het klimaatsysteem van KöppenMeneer Köppen heeft een klimaatsysteem bedacht om de verschillende klimaten in te delen. Hij heeft onderscheid gemaakt i…
Israël in vogelvlucht: fysische geografie van het landIsraël in vogelvlucht: fysische geografie van het landIsraël is een klein land in het Midden Oosten. Maar ondanks haar geringe omvang is het in fysisch geografisch opzicht ee…
Cultuur Israël: Belangrijke feiten over IsraëlCultuur Israël: Belangrijke feiten over IsraëlHet kleine land Israël krijgt veel belangstelling in de media. Dat betreft voornamelijk de politieke situatie. Veel mens…
De klimaten en hun eigenschappen in de wereldDe klimaten en hun eigenschappen in de wereldKlimaat betekent hoe de algemene informatie over het weer is in een bepaald gebied. Het wordt bepaald aan de hand van de…
Geografie Israël: de regionale context van IsraëlGeografie Israël: de regionale context van IsraëlIsraël maakt deel uit van een groter regionaal gebied (regionale context) -de Vruchtbare Halve Maan- dat in het noorden…
Bronnen en referenties
  • New guide to Israel Dov Nir
  • In Israel.com

Reageer op het artikel "Toerisme Israël: het klimaat in Israël"

Plaats een reactie, vraag of opmerking bij dit artikel. Reacties moeten voldoen aan de huisregels van InfoNu.
Meld mij aan voor de tweewekelijkse InfoNu nieuwsbrief
Ik ga akkoord met de privacyverklaring en ben bekend met de inhoud hiervan
Reactie

Endah Hofman, 13-11-2012 15:49 #1
Hallo,
Wij gaan op 22 nov naar eilat. Graag zou ik willen weten hoe de avonden daar dan zijn, is het fris 's avonds zodat wij toch iets warme kleding mee moeten nemen? Reactie infoteur, 13-11-2012
Shalom,

Ja, 's avonds begint het nu frisser te worden (16/17 graden Celsius). U kunt het weer hier dagelijks volgen: (http://www.weeronline.nl/Midden-Oosten/Israel/Eilat/4556077).

Groet,

Etsel

Infoteur: Etsel
Laatste update: 12-03-2019
Rubriek: Wetenschap
Subrubriek: Weer
Special: Toerisme Israël
Bronnen en referenties: 2
Reacties: 1
Schrijf mee!